Právě otevřeno: dospělé oddělení, dětské oddělení, hudební oddělení, internet a čítárna, Vajgar dospělé, Vajgar dětské
Archiv


Archiv
Rok:
Typ:
Akce
Jiří Koun: BIBLICKÉ DĚJINY XVII.
(22.04.2014 – 16:30 hod., poslechový sál MěK J. Hradec)

Přednáška z cyklu "Biblické dějiny" je určena všem, kteří mají rádi dějiny a zvláště ty, které jsou psány Biblí.

OHLÉDNUTÍ DO MINULOSTI ANEB STARÉ TISKY OŽÍVAJÍ
(23.04.2014 – , poslechový sál + studovna MěK J.Hradec)

U příležitosti akce Světového dne knihy a autorských práv 23.4.2014 zve knihovna na jednodenní prezentaci (od 9:30 do 16:30) unikátních starých tisků z fondu Státního oblastního archivu Třeboň. Návštěvníci si budou moci vzácné knihy prohlédnout netradičně úplně zblízka, nikoli jen za sklem vitríny. Pracovníci ARCHIVNÍHO ODDĚLENÍ JINDŘICHŮV HRADEC budou po celý den k dispozici a zodpovídat případné dotazy.

ThMgr. Michal Krchňák: FAUNA V BIBLI
(24.04.2014 – 16:30 hod., poslechový sál MěK J. Hradec)

Kromě běžného výskytu a užití zvířat v biblických dobách je biblická fauna často nositelem symbolického významu. Jakého? To nám přiblíží znalec Písma, učitel hebrejštiny a překladatel Michal Krchňák.

ThMgr. Michal Krchňák: FAUNA V BIBLI
(24.04.2014 – 16:30 hod., poslechový sál MěK J. Hradec)

Kromě běžného výskytu a užití zvířat v biblických dobách je biblická fauna často nositelem symbolického významu. Jakého? To nám přiblíží znalec Písma, učitel hebrejštiny a překladatel Michal Krchňák.

Renata Porion Siberová: DUCHOVNÍ ŠKOLA - Z R U Š E N O
(07.05.2014 – 17:00 hod., poslechový sál MěK J. Hradec)

Pravidelná setkání s regresní terapeutkou jsou určena všem, kteří hledají cestu k sobě, k vnitřnímu míru anebo jen cítí, že se odchýlili od své životní cesty směřující k naplnění a radosti.

Renata Porion Siberová: DUCHOVNÍ ŠKOLA - Z R U Š E N O
(07.05.2014 – 17:00 hod., poslechový sál MěK J. Hradec)

Pravidelná setkání s regresní terapeutkou jsou určena všem, kteří hledají cestu k sobě, k vnitřnímu míru anebo jen cítí, že se odchýlili od své životní cesty směřující k naplnění a radosti.

Jiří Koun: BIBLICKÉ DĚJINY XVIII.
(28.05.2014 – 16:30 hod., poslechový sál MěK J. Hradec)

Přednáška z cyklu "Biblické dějiny" je určena všem, kteří mají rádi dějiny a zvláště ty, které jsou psány Biblí. 
Plakát

Hana Hindráková: AUTORSKÉ ČTENÍ Z AFRICKÝCH ROMÁNŮ
(23.09.2014 – 16:30 hod., poslechový sál MěK J. Hradec)
Zveme Vás na setkání se spisovatelkou, cestovatelkou a předsedkyní neziskové organizace Fair,o.s. Hanou Hindrákovou. Autorka o sobě říká: "Kromě psaní ráda cestuji a hodně času jsem strávila v africké Keni - ta je pro mě největší inspirací."
Najdete u nás
Plakát


Studijní centrum BASIC ČR, o. s.: JAK SE UČIT S DĚTMI ... ABY TOMU ROZUMĚLY
(25.09.2014 – 17:00 hod., poslechový sál MěK J. Hradec)

Sedíte s dítětem dlouhé hodiny nad učivem? Dělá váš školák stále chyby v diktátech? Nebaví ho učení, chodí nerad do školy? Chcete to změnit? Pak Vás zveme na přednášku Zdeňky Masopustové, ředitelky Studijního centra Basic.
Webové stránky Studijního centra BASIC
Plakát

Petr Voců: BOLLYWOOD A INDIE - Z DŮVODU NA STRANĚ PŘEDNÁŠEJÍCÍHO !!! Z R U Š E N O !!!
(30.09.2014 – 17:00 hod., poslechový sál MěK J. Hradec)


AUTORSKÉ ČTENÍ HANY MAROUNKOVÉ - Z DŮVODU NEMOCI !!! Z R U Š E N O !!!
(01.10.2014 – 10:30 hod., )


TALK SHOW SE SPISOVATELEM VLASTIMILEM VONDRUŠKOU
(02.10.2014 – 17:00 hod., poslechový sál MěK J. Hradec)
Městská knihovna zve na setkání s populárním spisovatelem historických románů, ze kterých se staly bestsellery. Vlastimil Vondruška povypráví vážně i nevážně o životě, historii a literatuře. Přiblíží historické prameny, které jsou autorům k dispozici a vysvětlí, jak se dají používat. Pokusí se též naznačit, jak na jejich základě přichází autorská inspirace.


Prozradil o sobě a své tvorbě:
"Vždycky jsem měl rád spíše starší historii. Obrazně jsem říkával, že rokem 1848 pro mne dějepis končí. A je fakt, že se zkouškami z dějin dělnického hnutí jsem míval vždycky trochu problém. Zato v dějinách antických nebo středověkých jsem toho znal už ve škole vždycky mnohem více, než nařizovaly školní osnovy. V té době jsem přečetl všechno, co u nás o starších dějinách vyšlo. Snažil jsem se události stavět vedle sebe, hledat mezi nimi souvislosti a odpovídat si na otázky, které autoři v knihách často nezodpověděli. Pro mne byla historie vlastně dobrodružný román, který nemá konec, protože lze vždycky najít něco nové, co člověka neustále překvapuje a fascinuje. "


Vojtěch Trčka: ISLAND - ZEMĚ OHNĚ A LEDU
(07.10.2014 – 16:30 hod., poslechový sál MěK J. Hradec)

Začátkem léta 2013 se stopaři Jacob Rundgren (16 let) a Vojtěch Trčka (22 let) vydali procestovat řídce osídlený sopečný ostrov plný gejzírů, vodopádů, horkých pramenů, tajuplných jeskyň, ledovců, kráterů, lávových polí, světlých nocí a přátelských lidí... 
Videa
Plakát

HISTORICKÝ ROMÁN FRANTIŠKA NIEDLA
(09.10.2014 – 16:30 hod., poslechový sál MěK J. Hradec)
Milovníkům knih o české historii by nemělo uniknout setkání s rodákem z Českých Budějovic. Od Františka Niedla, autora temných historických thrillerů, se například dozvíme, kterou knížku napsal jako první, jak se dostal k jachtaření a kolik vystřídal profesí...
Najdete u nás
Plakát


Autor o sobě:
"Přes určité pokusy do šuplíku, které se nepočítají, jsem skutečně začal psát až ve svých šestatřiceti letech a hned moje prvotina, román Skleněný vrch, vyšla v Jihočeském nakladatelství – na jaře 1989. Rukopisy Tirák, Slunce na útěku a Čekání na nekonečno se v revolučním kvasu po listopadu 1989 nedočkaly vydání. Pak už jsem zase neměl čas já, protože jsem se bezhlavě vrhl do podnikání a zápletky a dramata, která jsem předtím šroubovaně implantoval svým nebohým hrdinům, jsem mohl zažívat na vlastní kůži. Deset let jsem byl spolumajitelem cestovní kanceláře a mohu říci, že toho bylo tolik, že na nějakou literaturu mi nezbyl nejen čas, ale abych byl upřímný, měl jsem při tom slavném podnikání tak dokonale vypatlanou hlavu, že jsem nebyl schopen stvořit nic kloudného... Po deseti letech tvůrčí abstinence jsem si začal myslet, že také literatura je neodvratně pryč tak jako mé dosavadní činnosti a musím podotknout, že jsem se do tvorby vůbec nenutil. Pak přišel přelom letopočtu a sedlo to na mne a já chodil jako zamilovaný septimán, až někdy hrozilo, že mě přejede auto. A pak jsem v půli března začal psát... "


Jakub Kadlec: BUDDHISMUS V KAŽDODENNÍM ŽIVOTĚ
(14.10.2014 – 18:00 hod., poslechový sál MěK J. Hradec)

Akce pořádaná v rámci oslav dvaceti let buddhismu Diamantové cesty v ČR.
Plakát

Marie Fronková: MISTR JAZZU - JAROSLAV JEŽEK
(16.10.2014 – 16:00 hod., poslechový sál MěK J. Hradec)

Tento hudební skladatel, dirigent, hudební improvizátor, dramaturg a klavírista přinesl do české/československé populární hudby zcela nový a originální tvar. Jeho hudba ke hrám Osvobozeného divadla postupem času zlidověla. Ježek se vyznačoval svěžími melodickými nápady, harmonickou a rytmickou vynalézavostí. K jeho nejznámějším skladbám patří: Bugatti-step, Tři strážníci, Život je jen náhoda, Tmavomodrý svět, Klobouk ve křoví či Nebe na zemi. 
Plakát

PhDr. Josef Hrdinka, Ph.D.: JAK SE BRÁNIT VYHOŘENÍ A DEPRESI
(23.10.2014 – 16:30 hod., poslechový sál MěK J. Hradec)

Tlak na efektivitu a výkonnost v práci nepolevuje, spíše naopak. Rozlišit, zda člověk trpí depresí, nebo vyhořením, ale není jednoduché. Mnoho příznaků se totiž prolíná a překrývá. Najít odpovědi na tuto problematiku se nám pokusí křesťanský psycholog Josef Hrdinka.
Plakát

Ing. Pavel Lukášek M.Sc: VÍME, CO JÍME
(30.10.2014 – 17:00 hod., poslechový sál MěK J. Hradec)

Co se skrývá za zkratkami na obalech? Co je rozumné očekávat od jídla? Jíme výrobky nebo potraviny? Jaká je situace na trhu potravin a kdo hlídá kvalitu? ...Inspiraci na cestě za kvalitou a praktické rady nám předá Pavel Lukášek, učitel odborných předmětů se zaměřením na výživu a tolerantní vegan.
Plakát

Mgr. Eva Zuzáková: MODERNÍ ARCHITEKTURA V JINDŘICHOVĚ HRADCI
(11.11.2014 – 17:00 hod., poslechový sál MěK J. Hradec)

Stavební produkcí 20. století v našem regionu provede posluchače Eva Zuzáková z Národního památkového ústavu, územního odborného pracoviště v Českých Budějovicích. Přiblíží tuto architekturu, která sice dotváří podobu našich měst, ale většinou kolem ní procházíme bez povšimnutí. Často strohá a přísná architektura bez ozdob na první pohled nevzbudí naši pozornost, většinou nedokážeme docenit tuto relativně mladou architekturu a u části z nás stále převažuje subjektivní pohled na stavby z dob komunismu. 
Plakát

PhDr. Josef Hrdinka, Ph.D.: PLNOHODNOTNÝ ŽIVOT SENIORŮ
(13.11.2014 – 16:30 hod., poslechový sál MěK J. Hradec)

Bojíte se stáří? Kladete si otázku, jak bude váš život vypadat, až vám bude 60, 70 nebo 80? Zralý věk přeci nemusíte strávit v nostalgických vzpomínkách na mládí a žehráním na stáří, ale prožít jej aktivně a šťastně. Život ve zralém věku nabízí totiž velké množství příležitostí k aktivnímu trávení času, i ve vyšším věku se mohou lidé rozvíjet a vést kvalitní život. 
Plakát

Libor Drahoňovský: TÁBORSKO
(25.11.2014 – 16:30 hod., poslechový sál MěK J. Hradec)

Jihočeský region je úchvatný, co se týče přírodních krás i kulturního bohatství. Širé lány, kopcovité krajiny i roviny, rybníky se staletými duby na hrázích, hrady a zámky, starobylá a na pamětihodnosti bohatá města, vesničky s nádherně zdobenými statky a návesními kaplemi, poutní místa, boží muka a kapličky - to vše skýtají malebné jižní Čechy. Tentokrát nám neúnavný cestovatel Libor Drahoňovský představí památky a krásy Táborska. 
Plakát

Martin Patřičný: VEČER O DŘEVĚ A ČÍTANCE
(02.12.2014 – 17:00 hod., poslechový sál MěK J. Hradec)

Martin Patřičný je výtvarník a „dřevař“, tak trochu renesančního typu. Nejenže vytváří nádherné dřevěné artefakty, ale také píše knihy (naleznete u nás), je výborný společník, moudrý bavič, citlivý recitátor, hudebník, průvodce seriálem Kus dřeva ze stromu a vůbec muž devatera řemesel. Setkejte se proto s tímto "krásně umanutým šílencem" a čeká Vás večer plný překvapení, dřeva a schůzka s Čítankou
Plakát.

PhDr. Josef Hrdinka, Ph.D.: NEJLEPŠÍ VÁNOČNÍ DÁREK
(03.12.2014 – 16:30 hod., poslechový sál MěK J. Hradec)

Při slově Vánoce si asi každý představí hlavně stromeček, pod ním dárky, na talíři bramborový sálat a smaženého kapra, v miskách cukroví a další dobroty a všeobecnou pohodu. Víte však, jaký mají nejkrásnější svátky v roce původ?
Plakát

Vojtěch Trčka: RWANDA - PERLA AFRIKY
(09.12.2014 – 16:30 hod., poslechový sál MěK J. Hradec)

Rwandská republika je známá především díky své krvavé minulosti. Dnes je to jedna z nejbezpečnějších zemí Afriky a pro milovníky přírody je to učiněný ráj. Většina návštěvníků přijíždí do Rwandy pozorovat horské gorily. Tento malý vnitrozemský stát ale dokáže nabídnout více... 
Plakát

Dětské akce
Výstavy
Jana Michalová: ZÁZRAKY OBYČEJNOU TUŽKOU
(01.05.2014 – (květen 2014 – červen 2014), I. patro MěK J.Hradec)

Jenom obyčejnou tužku a papír. To je to, co potřebuje talentovaná kreslířka ke své tvorbě. Vytvoření jednoho obrazu vypadá v jejím podání jako hračka, ale ve skutečnosti se jedná o náročnou práci.

Marek Havelka: FASCINUJÍCÍ SVĚT ORIGAMI
(01.05.2014 – (květen 2014 – červen 2014), I. patro MěK J.Hradec)

Origami je fenomén, jenž okouzlil řadu z nás a jenž má své příznivce po celém světě, a to jak malé, tak i velké. Pronikněte do úžasného světa papírových skládaček...

27.5. od 15.00 hod. si můžete přijít do dětského oddělení vyzkoušet umění ORIGAMI. Tvůrčí dílnu povede autor výstavy.

OBČANSKÉ SDRUŽENÍ OKNA
(01.05.2014 – (květen 2014 – červen 2014), suterén MěK J.Hradec)

Občanské sdružení Okna podporuje osoby se zdravotním handicapem. Spolu s MěK J. Hradec zve na výstavu o své činnosti s ukázkami výtvarných prací klientů.

ZNÁMÁ NEZNÁMÁ. JIHOČESKÁ ARCHITEKTURA 20. STOLETÍ
(01.06.2014 – (červen 2014 – červenec 2014), I. patro MěK J.Hradec)

Putovní výstava Známá neznámá je výsledkem dlouholeté odborné práce zaměstnanců Národního památkového ústavu České Budějovice. Upozorňuje širokou veřejnost na významné stavby postavené na území jižních Čech během 20. století. 
Plakát

ALBATROS SLAVÍ 65. NAROZENINY
(01.06.2014 – (červenec 2014 – srpen 2014), suterén MěK J.Hradec)

Určitě každý si pamatuje na pohádky, dobrodružné knihy, romány či učebnice vydávané nakladatelstvím Albatros. Snad každý jsme byli ve škole či školce členem Klubu mladých čtenářů. V současné době mediální společnost Albatros Media, a.s., tvoří devět samostatných nakladatelství. Přijďte se podívat a seznámit se s činností jednotlivých nakladatelství, kam směřují, jaké jsou jejich nejlepší tituly či dvorní spisovatelé.

POHLEDNICE A LEPORELA ČESKÝCH MĚST
(01.06.2014 – (červenec 2014 – srpen 2014), I. patro MěK J.Hradec)

Dříve bylo běžné posílat si pohlednice s přáním k různým událostem a pozdravy z cest. V dnešní době pohlednice pomalu mizí z našich poštovních schránek a nahrazují je modernější komunikační prostředky. Můžeme si je připomenout na této výstavě, která nám přiblíží dnešní i historickou podobu známých českých měst. Výstava je doplněná leporely. 
Plakát

21. SRPEN 1968 VE FOTOGRAFII
(01.08.2014 – (srpen 2014 – září 2014), I. patro MěK J.Hradec)

Výstavu o tragické události z konce šedesátých let minulého století připravila městská knihovna ve spolupráci s Ústavem pro studium totalitních režimů. 
Autor textů: Lukáš Cvrček
Autoři fotografií: Pavel Macháček, Národní archiv; Dagmar Vlachová, Kino

ČESKÉ HORY
(01.08.2014 – (říjen 2014 – listopad 2014), I. patro MěK J.Hradec)

Krásu českých hor v zimě i v létě nám přiblíží pohlednice ze sbírek rodiny Lorencových. Zavzpomínáme na již neznámá místa, zaniklé horské boudy a hotely. Můžeme porovnat pohlednice z druhé poloviny dvacátého století se současnými záběry zajímavých míst v naší krásné vlasti.

ŘEMESLA
(01.09.2014 – (září 2014 – říjen 2014), I. patro MěK J.Hradec)

Začátek nového školního roku v městské knihovně přivítáme výstavou Řemesla, inspirovanou stejnojmennou knihou Kláry Smolíkové s ilustracemi Jana Smolíka (vydalo nakladatelství Albatros v roce 2013). Publikace představuje dětskému čtenáři šestnáct řemesel - od mlynáře a pekaře, přes kováře, po bednáře nebo provazníka a najdete ji i v naší knihovně :-)

Ondřej Soukup: TAK OSAMĚLÝ DEN
(01.09.2014 – (září 2014 – říjen 2014), suterén MěK J.Hradec)

Ondřej Soukup je umělec věnující se malbě, zejména digitální. Maluje hlavně sci-fi fan arty k počítačovým hrám, ale nepohrdne ani fantasy tvorbou nebo ilustracemi měst z jižních Čech. V poslední době pracuje na sérii historických maleb.
V městské knihovně představí své obrazy zachycující Zemi v roce 2030. Zničený svět je zmítán katastrofou a 14-letá dívka bojuje o svou existenci...
Ukázka tvorby
Plakát

Marie Tůmová: KŘÍŽKOVÁ VÝŠIVKA
(01.11.2014 – (listopad 2014 – prosinec 2014), I. patro MěK J.Hradec)

Křížková výšivka od dob našich babiček urazila kus cesty a vy se můžete přesvědčit, že vyšít se dá i portrét, jehož předlohou je fotografie z první poloviny 20. století. 
Plakát

POEZIE V OBRAZECH II.
(01.11.2014 – (listopad 2014 – prosinec 2014), suterén MěK J.Hradec)

...aneb Poezie doprovází malbu, malba doprovází poezii. Autor veršů: Petr Kubát, Hedvika Trojanová. Autor kreseb: Pavel Pavlík, Veronika Duchoňová.
Vernisáž proběhne 7.11.2014 od 18:00 hod. 
Plakát

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.
Rozumím
Více informací