Žádné oddělení není právě otevřené
Přednášky a besedy


Akce
Mgr. Alois Sassmann: NORSKÉ FJORDY, KODAŇ - Z R U Š E N O
(08.04.2020 – 16:30 hod., Poslechový sál)
Nezapomenutelné zážitky z návštěvy olympijského Lillehammeru,Osla, Trolí stezky, Geirangerfjordu či města Ålesundu, krásu dřevěných norských kostelů, vodopádů či starých lidových domů, ale i návštěvu památek dánské Kodaně přiblíží na přednášce s promítáním pan Alois Sassmann.

Mgr. Tomáš Jajtner, Ph.D.: IMPEACHMENT D. TRUMPA A IRÁNSKÁ KRIZE - Z R U Š E N O
(16.04.2020 – 16:30 hod., Poslechový sál)
Impeachment je v americké politice mimořádný ústavní postup, žaloba na prezidenta, kterým je možné ho za určitých podmínek zbavit funkce. Návrh na impeachment D. Trumpa, který se projednával mezi prosincem minulého roku a počátkem února tohoto roku, sice nakonec neprošel, svědčí však o zásadní politické krizi v americké politice. Společně s ne vždy dobře promyšlenými vyjádřeními a tahy Trumpovy administrativy ve vztahu k muslimskému světu (zejména zabití iránského generála Kásima Suljmáního) se začínají objevovat hlasy, že problém polarizace americké společnosti zrcadlí narůstající konflikt i v politice světové. Jak máme rozumět těmto událostem? Jakým směrem se vydává americká společnost a politika na prahu nové prezidentské volby? Hrozí rozdělení světa novou válkou? Žijeme ještě v "reálném" světě nebo ve světě nekonečného množství "fikcí"?  Na tyto otázky se pokusí odpovědět přednáška Dr. Tomáše Jajtnera z Ústavu anglistiky FF JU v Českých Budějovicích.

Tomáš Kubeš : ČERNOBYL - SPÍCÍ PEKLO - Z R U Š E N O
(23.04.2020 – 16:30 hod., Poslechový sál)
Katastrofa jaderné elektrárny v Černobylu ovlivnila svět, nic není jako dříve. S následky se potýkáme dodnes a ještě dlouhých 22 tisíc let budeme. Jak to vše proběhlo, co se stalo po výbuchu, jak to vypadá dnes v zakázané zóně a příběhy lidí, kteří neměli žít, nebo naopak si na sklonku života vybrali zakázanou zónu jako svůj domov. Včera i dnes, fakta i příběhy.  

Matěj Denk: PROČ BYCHOM SE MĚLI ZAJÍMAT O BLÍZKÝ VÝCHOD - Z R U Š E N O
(30.04.2020 – 16:30 hod., Poslechový sál)
Pokud se člověk podívá na titulky médií, má pocit, že region Blízkého východu je jen konfliktem zmítaná část světa. Ale je tomu opravdu tak? Představuje napětí na Blízkém východě hrozbu pro Evropu? A pokud ano, týkají se místní konflikty nás v Evropě, nebo je Blízký východ příliš daleký? Co s tím případně můžeme udělat my? Jaký by vlastně měl být postoj Evropy a České republiky vůči zemím Blízkého východu? Na tyto a další otázky se bude snažit odpovědět právě tato přednáška.
Realizováno ve spolupráci s Asociací pro mezinárodní otázky


Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.
Rozumím
Více informací