Žádné oddělení není právě otevřené
AKCE

Pořádané akce v knihovně

Zde najdete výpis akcí (přednášky, setkání) pořádaných v poslechovém sále knihovny. Výstavy jsou instalovány v suterénu a na chodbě v prvním patře.

Informace o pořádaných akcích můžete získat také ve formátu RSS.


Akce
Jakub Drozda : POMNÍKY VELKÉ VÁLKY NA JIHU ČECH
(20.02.2020 – 16:30 hod., Poslechový sál)
Odborný pracovník Národního památkového ústavu, územního odborného pracoviště v Českých Budějovicích Jakub Drozda promluví o osudech pomníků obětem první světové války na území Jihočeského kraje. Připomene historii vzniku těchto pomníků, rozdíly v utváření poválečné kolektivní paměti v česko- a německojazyčných oblastech či spory o ideovou náplň pomníků mezi konzervativně cítícími venkovany a republikánskými pokrokáři. Závěrem nadnese problematiku pomníků padlým ve vztahu k památkové péči a aktuální problémy ochrany těchto památek.

Mgr. Libor Drahoňovský: OD TROSEK NA HRUBOSKALSKO
(26.02.2020 – 16:30 hod., Poslechový sál)
Během besedy s promítáním fotografií si kromě hradu Trosek, Hrubé Skály a Valdštejna i městečka Rovenska pod Troskami prohlédneme zajímavé pamětihodnosti a spoustu přírodních krás, především překrásná skalní města.

Josef Špidla: MARIE TEREZIE A JEJÍ DOBA
(05.03.2020 – 16:30 hod., Poslechový sál)
I letos máme možnost setkání s panem Josefem Špidlou, spisovatelem historických románů. Jeho nejnovější kniha HOŘ, OHÝNKU, O MOU DUŠI SE UŽ ČERTI PEROU  zpracovává skutečný příběh mladičké vyškovské žhářky, na níž je vykonán poslední trest smrti upálením za živa. Strhující příběh se odehrává za vlády Marie Terezie, tedy v době, která si svou dramatičností s výše popsanými událostmi nezadala. Války o dědictví rakouské vlastně neměly vítězů ani poražených, zůstala jen bída a utrpení po dvaceti bitvách. Přijďte si vyslechnout popis doby, v níž se střetává probouzející se osvícenství se středověkým tmářstvím.

Josef Bartošek: INDIE OD SEVERU K JIHU V PROSTORU I ČASE
(11.03.2020 – 16:30 hod., Poslechový sál)
Indie je supervelmoc a soupeří o dominanci v oblasti s Čínou, na rozdíl od které je etablovanou standardní demokracií.
Pomocí ppt (PowerPoint Presentation) budeme cestovat po Indii, tak, jako bychom vykonávali virtuální cestu s průvodcem, který nám bude komentovat jednotlivá místa v kontextu historie i současnosti. Uvidíme kulturní i náboženskou pestrost jakou Evropa nepoznala. Přijďte dotvořit vlastními dotazy a postřehy toto interaktivní předjarní virtuální cestování....

SETKÁNÍ S KROJOVOU DRUŽINOU Z JAROŠOVA NAD NEŽÁRKOU
(19.03.2020 – 16:30 hod., Poslechový sál)
Vyprávění o souboru i krojích. 
Těšit se můžete též na blatské písničky i ukázky krojů.

Lukáš Brychta: NORSKÉ LOFOTY - PUTOVÁNÍ ZA POLÁRNÍ ZÁŘÍ
(25.03.2020 – 16:30 hod., Poslechový sál)
Souostroví Lofoty patří k nejkrásnějším přírodním pokladům Evropy. Poloha za severním polárním kruhem a vliv teplého Golfského proudu zde vytváří zcela unikátní prostředí. S fotografem Lukášem Brychtou se vydáme poznat tuto drsnou krajinu a především fenomén, který je u nás spojen spíše s Islandem – polární záři.

Výstavy
POMNÍKY VELKÉ VÁLKY NA JIHU ČECH
(29.02.2020 – závěr výstavy, Chodba patro)
(leden-únor 2020)
Výstava vznikla v souvislosti s oslavami významných výročí roku 2018 spojených s českou státností. Výstava představuje typologii, ikonografii a osudy pomníků obětem první světové války na území Jihočeského kraje. Autoři výstavy připomínají i frontové příběhy některých vojáků, rozdíly v utváření poválečné kolektivní paměti v česko- a německojazyčných oblastech či spory o ideovou náplň pomníků mezi konzervativně cítícími venkovany a republikánskými pokrokáři.
Realizováno ve spolupráci s Národním památkovým ústavem v Českých Budějovicích.

HOSPICOVÁ PÉČE SV. KLEOFÁŠE
(29.02.2020 – závěr výstavy, Chodba suterén)
(leden-únor 2020)
V prvních dvou měsících roku 2020 srdečně zveme všechny návštěvníky městské knihovny na výstavu velkoformátových fotografií, které zachycují práci týmu Hospicové péče sv. Kleofáše. Hospicová péče sv. Kleofáše funguje již od roku 2013 na Třeboňsku a od loňského roku rozšířila své služby také na Jindřichohradecko.

Lesy a příroda kolem nás
(30.03.2020 – únor - březen 2020, Vajgar)

Lesy a příroda kolem nás

Výstava výtvarných prací žáků ze 4. a 5. ZŠ.