Pro děti mateřských a základních škol máme připravenu řadu tematických programů. Uskutečňují se na dětských odděleních naší knihovny v dopoledních hodinách.
Městská knihovna (centrální pracoviště, U Knihovny 1173)
Malá technická univerzita : přihlašování zde
Malá technická univerzita (MTU) zaměřuje na polytechnickou výchovu dětí. Tento
program, realizovaný ve spolupráci s MAS Česká Kanada, přibližuje dětem technické obory, jako jsou
architektura nebo inženýrství, a rozvíjí jejich logické myšlení,
jemnou motoriku a schopnost týmové spolupráce. Program je
určen pro děti v mateřských školách a žáky prvních až třetích
tříd.
Děti se dozvědí, jak funguje knihovna. Vysvětlíme si značení knih a řekneme si, co všechno si lze půjčit v knihovně (knihy, časopisy, hry…). Přečteme si knihovnické pohádky, které nás poučí, co se smí a nesmí v knihovně. Na závěr si prohlídneme oblíbené dětské knihy. (45 min)
Kocour Bohouš provede děti světem ovoce a zeleniny od semínka po bioodpad. Děti se dozví, jak se ovoce a zelenina pěstují a které vitamíny patří k daným druhům ovoce a zeleniny. Naučí se rozeznat místní plodiny od exotického ovoce. Propojení tématu s knihou od Svena Norqvista, „Jak Fiškus sázel masovou kuličku“. (45 min)
Děti nahlédnou do tématiky farmaření. Vysvětlíme si pojmy jako: biofarma, biopotraviny apod. Zároveň si ujasníme, jaká zvířata žijí na farmě a která mimo farmu. Procvičíme i znalost ovocných stromů a plodin. Tématem nás provází kniha „Nenažraná koza“ od Petra Horáčka. (45–60 min)
Při této besedě si povídáme o tradicích. Besedou nás provází pejsek a kočička, kteří slaví Vánoce a trošku to popletou. (Kniha „O pejskovi a kočičce-Jak slavili Vánoce“, Jana Uhlířová.) Děti jim pomohou, aby oslavili Vánoce tak, jak se patří. Součástí je i rozvoj motoriky při cestě do Betléma za Ježíškem. Na závěr prohlížíme knihy s vánoční tématikou. (45 minut)
Mrňouskové odkryjí tajemství hmyzí říše. Děti poznají různé druhy hmyzu, zároveň se dozví, k čemu můžou být menší živočichové prospěšní a co je pro ně typické. Součástí je i rozvoj kreativních schopností a motoriky. Beseda je provázána s knihou „Motýl“ od Petra Horáčka. (45 minut)
Děti se dozvědí, jak funguje knihovna. Vysvětlíme si značení knih a řekneme si, co všechno si lze půjčit v knihovně (knihy, časopisy, hry…). Přečteme si knihovnické pohádky, které nás poučí, co se smí a nesmí v knihovně. Na závěr si prohlídneme oblíbené dětské knihy. (45 min)
Co v té puse všechno máme a jak dobře to známe. Kde na jazyku cítíme hořkou chuť? Jaké je správné množství pasty na zuby? Děti se dozví, kolik máme zubů, jak si je správně čistit, jaké jsou chuťové receptory a mnohem více. (45-60 min)
Úvod do světa peněz. Dokážeme v dnešní době šetřit? K čemu jsou vlastně peníze? Čím se platilo dříve? Odhalíme zákoutí slev a finančních podvodů. Vysvětlíme si rozdíl mezi debetní a kreditní kartou. Naučíme se rozlišovat příjmy a výdaje a poznáme pojmy jako: mzda, dluh, půjčka, důchod apod. (45-60 min)
Existují skuteční superhrdinové? Povolání, která zachraňují životy, s čím vším se musí potýkat. Co dělají hasiči, lékaři, policisti, vojáci, záchranáři? Nahlédne hlouběji do problematiky těchto povolání. Ukážeme si, jak postupovat v nouzové situaci a naučíme se nutná tísňová čísla. Jak můžeme i my přispět společnosti, základy etiky, morální normy. (45-60 min)
Jaké jsou Vánoce v cizině? Seznámíme Vás s vánočními tradicemi a s kuchyní jiných zemí. Nosí vánoční dárky i čarodějnice, Sněhurka, nebo koza? Nahlédneme i do legračních vánočních zvyků: je libo KFC místo štědrovečerní večeře? A co když vás zbaští islandská vánoční kočka. Přijďte nasát vánoční atmosféru. (45-60 min)
Děti si osvojí základy mediální gramotnosti, naučí se hodnotit a rozlišovat správné zdroje, poznají nástrahy médií (bludy, mýty, fakta, aféry). Naučí se využívat kritický přístup k informacím. (45-60 min)
S žáky se zaměříme na téma holokaust a přiblížíme si 2. světovou válku. Probíraná témata: antisemitismus a ideologie, vzestup nacismu, nespravedlnost, norimberské zákony, křišťálová noc, ghetto. Tematicky propojeno s knihou „Transport za věčnost“ od Františka Tichého. Diskuze o lidských hodnotách. (45-60 min)
Národní obrození, nebo opruzení? Nahlédneme do života několika spisovatelů, seznámíme se s jejich nejznámějšími díly a odhalíme jejich kostlivce ve skříních. Za pomocí knihy od Karolíny Zoe Meixnerové – „Národní opruzení“ se blíže podíváme na témata: Bachův absolutismus, spor o rukopisy apod. (45-60 minut)