Městská knihovna Jindřichův Hradec

Hlavní stránka > Bezpečný internet > Pro skoly čtvrtek 17. srpna 2017  

[ Nabídka ]
Městská knihovna nabízí základním školám pro rok 2006

Pravidla bezpečného internetu (nejen) pro děti

 1. Nikdy nesděluj adresu svého bydliště, telefonní číslo domů nebo adresu školy, kam chodíš, někomu, s kým jsi se seznámil/la prostřednictvím Internetu, jestliže ti to rodiče (nebo lidé, kteří se o tebe starají) přímo nedovolí.
 2. Pokud se tak nedohodneš s rodiči, neposílej nikomu po Internetu svoji fotografii, číslo kreditní karty nebo podrobnosti o bankovním účtu a vůbec žádné osobní údaje.
 3. Nikdy nikomu, ani nejlepšímu příteli, neprozraď heslo své internetové schránky nebo počítače.
 4. Nikdy si bez svolení rodičů nedomlouvej osobní schůzku s někým, s kým jsi se seznámil/la prostřednictvím Internetu. I když ti rodiče (nebo lidé, kteří se o tebe starají) dovolí se s takovým člověkem sejít, nechoď na tu schůzku sám/ma, sejděte se na veřejném místě a řekni doma, kam jdeš a proč.
 5. Nikdy nepokračuj v chatování, když se ti bude zdát, že se tam probírají věci, které tě budou přivádět do rozpaků nebo tě vyděsí. Nezpůsobíš nikomu žádnou škodu, když o takovém zážitku řekneš rodičům nebo lidem, kteří se o tebe starají.
 6. Nikdy neodpovídej na neslušné, hrubé nebo vulgární emaily, které dostaneš jako člen/ka Newsgroup (předvolené oblíbené zájmové skupiny, kde přichází x uživatelům y informací automaticky).
 7. Nikdy neotevírej soubory přiložené k elektronickým zprávám (emailům), pokud přijdou od lidí nebo z míst, která neznáš. Okamžitě tyto zprávy vymaž. Mohou obsahovat viry nebo jiné programy, které by zničily všechny informace a software počítače.
 8. Vždy řekni rodičům (nebo lidem, kteří se o tebe starají) o všech případech neslušných výrazů na Internetu, totéž platí pro neslušné obrázky.
 9. Vždy buď sám/ma sebou a nezkoušej si hrát na někoho, kým nejsi (na staršího, starší apod.).
 10. Vždy se chovej podle následujícího pravidla: jestliže některá webová stránka bude obsahovat upozornění, že je určena jen pro dospělé nebo jen pro lidi od určitého věku, musí se to respektovat a ti, kteří nevyhovují kritériím, nemají takovou stránku otevírat.
 11. Pamatuj si další pravidlo: když ti někdo na Internetu bude nabízet něco, co zní tak lákavě, že se to nepodobá pravdě, nevěř mu - není to pravda.
 12. Jestliže na Internetu najdeš něco, o čem jsi přesvědčen/na, že to je nelegální - ohlas to.

   O používání internetu se více dozvíš na www.safeinternet.cz.

 

 

 

 

 

 


[ Nahoru ] [ Text ] [ Nabídka ]

[ Nahoru ] [ Text ] [ Nabídka ]
© 2013 Městská knihovna Jindřichův Hradec, U Knihovny 1173/II, 377 02 Jindřichův Hradec, tel.: 384 361 573 intranet | webmaster | mapa stránek | rss | wap | kontakty